Rise of Empires: Ottoman: Fatih’in Yükselişi

Netflix’in yeni Türk dizisi Rise of Empires: Ottoman, tarih boyunca adından söz ettirmiş padişahlardan biri olan Fatih Sultan Mehmet’in (II. Mehmet) yaşadığı dönemi ve İstanbul’un fethini ele alıyor. Mehmet’in küçüklüğünden bu yana yaşadığı tüm dönemi detaylıca ve güçlü kaynaklar eşliğinde anlatıldığını görüyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşanan hemen her olayın tamamen objektif bir şekilde anlatıldığı ve işlendiği Rise of Empires dizisi İstanbul’da çekilmiş olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 6 bölüm ile yayınlanan dizinin yeni sezonlarının gelip gelmeyeceği konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Bu sırada dizinin öne çıkan ve dikkat çeken 10 noktasını da sizler için derledik:

  1. Öncelikle Türk oyuncularımızın üst düzey performansına dikkat çekebiliriz. Dizinin dilinin İngilizce olması ve bu yükün altında da başarılı bir oyunculuk ve profesyonellik ile çıkmaları dikkat çeken noktalarından başında yer alıyor.
  2. Dizinin aslında tam anlamıyla dizi olmaması da göze çarpan noktalardan biri. Belgesel dizi olarak karşımıza çıkan Rise of Empires: Ottoman, bu haliyle daha başarılı bir anlatıma sahip oluyor. Tarih sıralaması ve anlatımlar, gerçekleşen olayların ve savaşların arka planının görünmesini de sağlıyor.
  3. İstanbul’da çekilen belgesel dizide tüm oyuncuların kostümleri, çekim yapılan alanlar ve sahnelerdeki gerçekçi görüntüler oldukça dikkat çekici. Diziyi her anlamda daha büyüleyici kılan birkaç etken de bu noktalar oluyor.
  4. Belgesel dizinin içeriğine ve olay akışına inecek olursak, dikkat çeken ve etkileyici pek çok sahne yer alıyor. Bunların başında şüphesiz ki açılış sahnesinde gösterilen savaş sonrasında Mehmet’in Konstantin’e bakarak ‘’Ya ben seni fethedeceğim ya da sen beni’’ demesidir.
  5. Bir diğer dikkat çekici ve profesyonelce tasarlanan sahne de ordunun Konstantinopolis surlarına dayanarak, kendi yaptıkları toplarla kuşatmaya başlamaları.
  6. Tuba Büyüküstün’ün Mehmet’e küçüklüğünde Sırp halk şarkısı söylemesi de bir diğer etkileyici sahnelerden birisi oluyor.
  7. Kuşatma esnasında çok sık top atıldığı için zarar gören toplardan birinin Osmanlı cephanesinde patlaması ve ordunun zarar görmesi, Mehmet’in yaralanması dizinin öne çıkan sahnelerinden biri oluyor.
  8. Madenciler, Konstantin surlarını indirebilmek için tünel kazıyorlar ancak John Grant adlı İskoç bunu fark ederek, madenciler iş üzerindeyken, Rum Ateşi ile bu tünelleri ateşe verir.
  9. Şüphesizdir ki dizinin en dikkat çeken noktalarından biri de Mehmet’in dahiyane fikri olan gemilerin karadan yürütülmesi ve düşmanın savunmasız bırakılması oluyor.
  10. Son olarak, II. Mehmet’in büyük kayıplar ve bütün uğraşlar sonucunda Konstantinopolis’i fethetmesiyle sonlanan belgesel dizi, Osmanlı tarihini tüm açıklığı ile bizlere sunuyor.

Bir önceki yazımız olan Spinning Out Dizi Konusu ve Oyuncuları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir